U BiH uhićen državljanin Rusije osumnjičen za terorizam

Slika
  Službenici Jedinice granične policije Aerodrom Sarajevo 14. travnja 2017. godine lišili su slobode M. I. (1973.), državljanina Ruske Federacije. Graničnim provjerama utvrđeno je da je za njim Interpol Moskva raspisao potjernicu zbog kaznenoga djela “zločin povezan sa terorizmom”. Osoba je stigla na Međunarodni aerodrom Sarajevo letom iz Istanbula. Tokom dana M.I. bit će predat nadležnom organu. Istoga dana službenici Jedinice granične policije Gradiška lišili su slobode S.C. (1966.) jer je utvrđeno da ga potražuje Osnovni sud u Gradišci zbog kaznenoga djela “oštećenje tuđe stvari”. Državljanin Austrije kontroliran je pri ulasku u Bosnu i Hercegovinu na Međunarodnom graničnom prijelazu Gradina i predat službenicima Sudske policije Gradiška. Na MGP Popovi prilikom ulaska u BiH lišen je slobode A. K. (1989.) nakon što je utvrđeno da ga potražuje Osnovni sud u Vlasenici zbog kaznenoga djela “krađa”. Službenici JGP Bijeljina predali su državljanina BiH i Republik

BiH tiska nove novčanice


Povjerenstvo za financije i proračun Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas je prihvatila godišnji i financijske izvještaje Centralne banke za 2015. godinu, koje je članovima povjerenstva predstavio guverner Centralne banke Senad Softić.
Rekao je kako je 2015. bila godina blagog oporavka nakon katastrofalnih poplava koje su zadesile BiH 2014. godine, prenosi Bljesak.info.


“U 2015. godini zabilježen je rast industrijske proizvodnje od 3,1 posto, porastao je i bruto društveni proizvod za 3,26 posto, a devizne rezerve porasle su za 10 posto i dostigle 8,7 milijardi KM, što je najviše do sada”, istaknuo je Softić i dodao da je Centralna banka BiH prošlu godinu zabilježila sa 31,8 milijuna dobiti.


Dodao je da u Centralnoj banci, instituciji koja brine o monetarnoj i financijskoj stabilnosti, nisu zadovoljni visokim vanjskim dugom i visokom stopom nezaposlenosti u BiH. Članovi Povjerenstva guverneru Centralne banke BiH postavili su više pitanja u vezi s valutnim odborom i mogućnošću dodatnog tiskanja novčanica, prenosi Bljesak.info.


Navodeći da valutni odbor, odnosno povezanost tečaja KM s eurom, jamči monetarnu stabilnost, Softić je istaknuo da u BiH ne postoji zakonska mogućnost ni potreba za dodatnim tiskanjem novca. Pojasnio je kako Centralna banka povremeno tiska dodatni novac, ali isključivo u svrhu zamjene oštećenih novčanica koje se povlače iz prometa.

________________________________________________

MojSiroki / Jabuka.tv
MojSiroki.ga nije vlasnik ove vijesti, njenih slika te svih ostalih materijala koji se koriste u ovoj vijesti.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

[PGS] Reprezentativci BiH u Counter Strike Global Offensive

TOP 3: Hercegovačka imena na "F"

Coca-Cola povukla proizvode iz Konzumovih trgovina u BiH